Ua
Вхід/Реєстрація
Ви можете використати свій код клієнта.

Новини

11/03/2024

Повітряні фільтри – розвінчуємо 10 популярних міфів

Невідомо, хто винайшов фільтр. Відомо лише, що він був піщаним і служив для очищення води чотири тисячоліття тому в Індії.

Перші автомобілі, котрі з`явилися на рубежі XIX-XX століть, взагалі не мали ніяких фільтрів. Про ресурс тоді не йшлося — головне, аби їхав. Сьогодні без фільтрів не обходиться жоден автовиробник. А так як фільтри треба періодично змінювати, то неминуче виникають розмови про те, чи це треба робити, а якщо і робити, то навіщо так часто. Розбираємось у головних міфах про повітряні фільтри.

 

 

1. У двигуні оливний фільтр головніше за повітряний. Звичайно, це неправда. У кожного з фільтрів своя функція. І обидві – важливі. Різниця полягає в тому, що оливний фільтр працює в замкнутому просторі двигуна, куди ззовні не проникають бруд і абразивні частинки, а повітряний стоїть на шляху всього того, що може потрапити з повітрям у циліндри і далі з оливою, яка омиває стінки циліндрів, в систему. На відміну від оливних фільтрів, через які забруднена олива в процесі очищення може проходити багаторазово, повітряний фільтр повинен безпомилково видаляти небезпечні забруднення.

 

 

Слово «фільтр» йде з Риму: filtrum – це «повсть» (текстиль, виготовлений із шерсті) латиною. Ущільнену овечу вовну римляни використовували для очищення вина, води, оливкової олії. У сучасних автомобілях ні піщаного, ні повстяного фільтрів не знайти – головним фільтруючим елементом виступає папір.

 

2. Всі фільтри робляться з одного й того самого фільтрувального паперу. Навіщо тоді купувати дорогий? Справжній фільтрувальний папір виробляють невелика кількість компаній. Найвідоміші з них – Ahlstrom та Neenah Gessner. Але кожен виробник фільтрів вносить до складу фільтрувального елемента свої корективи залежно від особливостей роботи того чи іншого двигуна. Одні додають синтетичне волокно, інші – папір із особливих порід дерев. Виробник волокна не розкриває технології іншим виробникам. Дешеві фільтри робляться з використанням низькосортних базових сортів фільтрувального паперу.

 

 

3. Замість дорогого фільтра можна ставити дешевий, який потрібно тільки частіше міняти. Це одна з найнебезпечніших помилок: не варто замінювати поняття «термін служби» та «параметри фільтрації». Це не одне і те саме. Дешеві повітряні фільтри як пропускали частки вдвічі чи навіть утричі більші, ніж вимагає автозавод, так і їх пропускатимуть, скільки фільтри не міняй! Тому встановлення двох, трьох і навіть чотирьох дешевих фільтрів на короткі проміжки часу не є рівноцінною установці одного авторизованого фільтра на весь міжсервісний період. Та й вигоди в такому підході немає: краще раз заплатити за гарний фільтр, ніж двічі міняти дешевий і, зрештою, «вийти» у підсумку на ті самі гроші.

 

 

4. Усі повітряні фільтри однакові, потрібно лише підібрати відповідний за розміром. Так, всі фільтри однакові за принципом дії, але відрізняються один від одного тим, наскільки якісно виконують свою роботу. Повітряні фільтри створюються під конкретний тип двигуна з урахуванням його характеристик, періодичності обслуговування та місця під капотом. Для кожного двигуна та моделі автомобіля робиться фільтр відповідно до технічного завдання виробника, який визначає і взаємозамінність фільтрів. Отже, зовнішня схожість не означає повної відповідності характеристик.

 

 

5. Необхідність заміни фільтра можна визначити за його зовнішнім виглядом. На жаль, це теж міф. Визначити поріг заміни фільтра неможливо ані на вигляд, ані за запахом, ані на слух, ані на дотик. Єдиний критерій – встановлений заводом-виробником автомобіля міжсервісний інтвервал (в кілометрах). Як правило, це від 10 000 до 15 000 км, але не рідше, ніж раз на рік.

 

6. Повітряний фільтр відомої компанії коштує дорого, а очищає не краще за дешевий. Твердження дилетантів. По-перше, рівень очищення самостійно, без приладів перевірити неможливо. По-друге, жоден з автовиробників не встановлює дешевих фільтрів безвісних компаній. Ніхто не хоче ризикувати, коли йдеться про таку відповідальну і дорогу деталі автомобіля як двигун. По-третє, тільки фільтри авторизованих виробників забезпечують необхідний ступінь очищення, тому що створювалися на замовлення автовиробників. Нарешті, якість не може коштувати копійки.

 

 

7. Повітряний фільтр можна відновити шляхом продування та продовжити його експлуатацію на автомобілі. Дійсно, під час продування фільтр начебто очищається. Але є нюанс. Насправді видаляються лише грубі забруднення на зовнішній його частині. Річ у тім, що сучасні автомобільні фільтри працюють за принципом глибинної фільтрації. Там, у глибині фільтруючого матеріалу, і відбувається найтонше очищення. Тому жодна продування не відновить параметри фільтра, якому настав термін заміни.

 

 

8. На паливну економічність двигуна впливає не повітряний фільтр, а лише датчик масової витрати повітря (ДМВП). Це один із головних міфів про фільтри. Головний елемент датчика МВП – дріт, на який подається напруга. Він нагрівається, і в залежності від повітря, яке обтікає його, більше або менше остигає. Зміна температури викликає зміну опору. Залежно від цього і формується керуючий сигнал про кількість повітря, що надходить у двигун.

 

ДМВП потрібне чисте повітря, яке може забезпечити лише якісний фільтр. Дешевий фільтр пропускає забруднення, які, осідаючи на дроті, порушують теплопередачу, блок управління отримує невірну інформацію. За розрахунками компанії MANN+HUMMEL, помилка призводить до підвищеної витрати палива на 3-5%.

 

9. Салонні фільтри можуть відсіювати тільки пил, а дрібніші частинки – на кшталт пилку рослин, все одно пропускають. Серед усіх автомобільних фільтрів найвищий ступінь фільтрації має салонний фільтр. У середньому він починає працювати від розміру частинок 0,5 мкм (для порівняння товщина людського волосся – 70 мкм). Саме такий розмір має пилок рослин та багато вірусів. Тому встановлення якісного салонного фільтра може поставити заслін алергічним та іншим захворюванням.

 

 

10. В автомобільному фільтрі не використовується хімічне очищення повітря. Насправді використовуються як хімічні, і електростатичні способи боротьби за чистоту. Якісні салонні фільтри мають антибактеріальне просочення, що запобігає розмноженню на фільтруючому елементі мікроорганізмів, грибків, плісняви. Термін дії просочення обмежений, тому салонні фільтри потребують щорічної заміни.

 

Що стосується електростатики, саме таким шляхом вдається затримати частки фактично на молекулярному рівні. Фільтр притягує їх до себе і не пускає до салону.

 

Придбати повітряні фільтри можна в АвтоНова-Д. На складах компанії доступна велика кількість як ОЕ-фільтрів, так і aftermarket від брендів FRAM, WIX Filters, Knecht Filter, Mann Filter, MFilter, Meyle.